Caller ID Cihazların Kullanımı

Caller ID Sistemleri

Bu yazımızda sizlerle, cid olarak isimlendirilen aslında İngilizce caller id kelimelerinin kısaltması olan ifadeyi inceleyeceğiz. Türkçeye arayanın kimliği olarak çevirebileceğimiz bu ifadeyle sanal alemde sizde bir şekilde karşılaşmışsınızdır. Çeşitli varyasyonlarını incelediğimizde cid, caller id, callerid, usb caller id, usb callerid, cid usb, cid port v.b. birçok ifade karşımıza çıkmaktadır.

Burada yapmamız gereken en önemli ayrım, telefon sistemlerini ana hatlarıyla ikiye ayırmaktır. İlk olarak kısaca değineceğimiz mobil hatlarda bulunan caller id özelliğidir. İkinci ve daha detaylı olarak ele alacağımız sabit telefon hatlarında kullanılan caller id özelliğidir. Ulusal telekomünikasyon firması tarafından İngilizce Calling Line Identification Presentation ifadesinin kısaltması olarak CLIP özelliğine karşılık gelmektedir. Caller ID kullanım alanlarını incelediğimizde;

Ülkemizdeki Mobil GSM operatörlerinin verdiği caller id hizmetinde, ilk olarak mobil telefonunuzun (cep telefonunuzun) telefon rehberine bir numara kayıt edersiniz. Bu kayıtlı numara sizi aradığında; gelen bu çağrıdaki caller id bilgisi cep telefonunuz tarafından kendi rehberinde taranır. Eğer eşleşen bir data varsa, o dataya kayıt edilmiş olan İsim, Soy isim, Fotoğraf ve diğer bilgiler cep telefonu ekranına getirilir. Böylece sizi arayanın tarafınızdan insan doğasına çok daha uygun olarak tanıtılmasını sağlar.

Konu sabit telefon hatlarına geldiğinde ise sabit telefon makineleri cep telefonlarımız kadar yetenekli değildirler. Hatta çoğunda arayan numarayı görsel olarak görebileceğimiz bir LCD ekranları bile bulunmamaktadır. Hal böyle olunca, mevcut halde sabit telefon kullanan kişiler, esnaflar, işletmeler v.b. tüm kullanıcılar kendilerini kimin aradığını bilemeyeceklerdir. Bu durum ise kendilerine bir eksiklik oluşturacaktır. Caller ID cihazların kullanım alanı tamda burada devreye giriyor.

GCallerID Cihazları

GCallerID cihazları, telekomünikasyon işletmecileri tarafından size gönderilen caller id sinyalini işlerler. Usb portu üzerinden arayan numarayı bilgisayarınıza aktarırlar. Burada önemli olan konu yasal hat sahibinin hat aboneliğine başvuru sırasında veya daha sonra ilgili çağrı merkezini arayarak CLIP özelliğini (arayan numaranın gösterilmesi özelliğini) ulusal telekomünikasyon işletmecisinden aktif hale getirmesidir, bu özelliği açtırmasıdır. Aksi takdirde ne sabit telefon makinesi ne de herhangi bir caller id cihazı, bu sinyal gelmediği için sizi arayanın kim olduğunu gösteremeyecektir.

GCallerID cihazlarının, arayan numarayı bilgisayarınıza aktarma sonrası Paket Sipariş Programınızda, Müşteri Tanıma Sisteminizde, Abone Takip Yazılımınızda v.b. sistemlerinizde size arayan numaranın kayıtlarınız ile eşleşmesi durumunda ilgili isim, soy isim, adres, cari durum bilgilerinin v.b. tüm verinin size anında hızlıca gösterilmesi sağlanır.

Burada atlamamamız gereken en önemli noktalardan birisi de sadece bir defaya mahsus olmak üzere ilgili programınıza, yazılımınıza veya sisteminize sizi arayan telefon numarasını kayıt etmeniz gerektiğidir. Daha önce kayıt etmiş olduğunuz bir kişi sizi aradığında, aynı cep telefonlarında olduğu gibi sizin kayıt sırasında girmiş olduğunuz bilgiler size gösterilecektir. Ulusal telekomünikasyon işletmecisi tarafından size gönderilen sinyallerde sadece arama zamanı ve arayanın telefon numarası bulunmaktadır.

Category: Arayan Numarayı Gösteren Cihaz Tags: , , , , ,

Comments are closed.